Co znamená žít/jíst zdravě?

Když lidé zjistí, že se zajímám o výživu a zdravý životní styl, velmi často otvírá náš rozhovor právě tato otázka. Nutno říct, že mě takový zájem velmi těší. O to víc mě však mrzí, že Vám nemůžu jednoznačně odpovědět v podobě univerzálního ”receptu na štěstí”. Je mi jasné, že mnoho z Vás něco takového očekává a s vidinou lepších zítřků bere do ruky imaginární tužku a papír.

Zdravý životní styl podle mého znamená žít v souladu sám se sebou. Nejprve je proto nezbytné pochopit sám sebe. Máte fyzicky náročné zaměstnání? Nemůžete se stravovat jako paní na poště, co sedí celý den na zadku. A naopak, sedíte-li v práci na zadku, nemůžete se stravovat jako zedník, co lítá celý den po stavbě. Každý z nás je jiný. Žijeme jinak, máme jiné hodnoty a priority. I co se týká genetické výbavy – každý máme jiné predispozice.

Tohle všechno je nutné vzít do úvahy, vyhodnotit a následně se podle toho zařídit. Najít rovnováhu a jakousi harmonii, kde se budete cítit dobře.

Osobně se vždy snažím zajistit dostatek zdravého jídla/pití, pravidelný pohyb, odpočinek a psychickou pohodu. Když se řekne zdravé jídlo, vybaví se mi hesla jako: vyvážený poměr živin, pravidelný přísun, dostatek vlákniny (ovoce, zelenina), pestrost, přiměřené množství. Pár mých kamarádek, přestože mají stejné vzdělání a dalo by se očekávat, že budou mít podobný názor na věc, se v tomto stylu úplně nenašlo a stravují se nízko sacharidově. Tedy omezují jednu z hlavních živin. Pravidelně se hýbou, vybírají zdravé potraviny, odpočívají, jsou dobře naladěné. Svou rovnováhu našly trochu jinde než já a jsou zdravé, štíhlé a spokojené 🙂

Myslím, že je to o tom, na chvíli se zastavit a ujasnit si, co chcete. Tak přestaňte zběsile hledat zaručené postupy a zaměřte se na individuální potřeby…

Přidat komentář

Comments are closed.